Skip to main content
Inovatica AGV dołącza do akceleratora 5G

Projekt realizowany jest wspólnie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. w ramach programu S5-Akcelerator Technologii 5G

Zastosowania 5G

W Łodzi ruszył akcelerator dla firm oferujących produkty i usługi wykorzystujące sieć 5G. Opracowane przez nas autonomiczne wózki widłowe zyskają dzięki temu szansę na testy w halach magazynowych i produkcyjnych globalnych firm.

Inovatica AGV to startup wydzielony z softwarehouse Inovatica w celu wprowadzenia na rynek autonomicznych wózków widłowych (AGV). Prace rozwojowe, prowadzone w naszym łódzkim laboratorium technicznym, pozwalają już na komercjalizację produktu. Aby sprawdzić jak nasze prototypy poradzą sobie w warunkach codziennej działalności złożyliśmy aplikację do: S5 – Akcelerator Technologii 5G. Dziś zostaliśmy oficjalnie potwierdzeni jako jego uczestnicy.

Dostanie się do programu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to dla nas duże wyróżnienie. O udział w akceleratorze starało się ponad 100 firm z Polski, ale również z Irlandii, Czech czy Indii. – Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli okazję współpracować z przemysłem działającym na terenie ŁSSE. Sieć 5G pozwali naszym wózkom agv osiągać jeszcze lepsze rezultaty. W przyszłości pozwoli ona na wzajemne komunikowanie się pojazdów między sobą, automatyzację procesu przydzielania im zadań, zdalną diagnostykę i jeszcze pełniejszą integrację z systemami WMS. Ponadto uwolniony zostanie potencjał analityki, pozwalający na optymalizację procesów logistycznych w czasie rzeczywistym – ocenia Bogumił Zięba, CEO Inovatica.

Zalety AGV i 5G

Autonomiczne wózki widłowe (AGV) realizują swoje zadania korzystając autorskiego oprogramowania Inovatica AGV, a poruszanie się właściwą drogą umożliwia im laserowa nawigacja, czujniki zbliżania i kamery. AGV jako pojazdy transportu wewnętrznego świetnie sprawdzają się tam gdzie istnieje duża liczba zadań o powtarzalnym charakterze np. transport palet z magazynu na zaplecze produkcyjne. Co ważne pojazdy AGV mogą pracować w warunkach niekorzystnych dla człowieka jak np. hałas, niska temperatura czy brak światła. Dlatego są one uznawane za jeden z kluczowych elementów trwającej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0), a ich potencjał dodatkowo zostanie wzmocniony przez sieć 5G.

Duże nadzieję związane z wdrażaniem nowej technologii wiąże również Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, który brał udział w konferencji inaugurującej działanie akceleratora: W Łodzi tworzy się zagłębie 5G i mam nadzieję, że będzie to nasza dolina technologiczna. Miasto ma do tego potencjał i odpowiednie zaplecze. Liczę, że wkrótce zobaczymy pierwsze efekty przemysłowych wdrożeń.

Zalety sieci 5G

Łódź rzeczywiście nadaje tempo obszarowi 5G. Swoją sieć komercyjną dla konsumentów uruchomiła tu sieć Plus, a swoją sieć 5G dla celów badawczych 14 maja uruchomi Politechnika Łódzka. Zdaniem Agnieszki Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE te zadania wzajemnie się uzupełniają: Sieć telefonii ruszyła z 5G dla konsumentów, projekt Politechniki kierowany jest głównie do naukowców, a nasz akcelerator to wprowadzenie tej technologii do przemysłu. Będziemy z tym pierwsi w Polsce.

Zainteresowanie wprowadzaniem rozwiązań bazujących na 5G potwierdza Dr. Thorsten Störmer, Dyrektor Zarządzający Miele Technika Sp. z o.o. – Do działań pilotażowych wybraliśmy dwie fabryki, jedną w Łódzkiem i drugą w Niemczech. Szczególnie interesujące jest dla nas połączenie masowe IoT (Internet of Things) z AI (artificial intelligence), co pozwoli zarządzać procesami w fabrykach w czasie rzeczywistym. Chcemy również by dzięki czujnikom fabryka miała swoje bliźniaka w świecie cyfrowym. Pozwoli to szybkie i wiarygodne symulacje, zaawansowaną analitykę i wiele innych korzyści.

Dołączenie do akceleratora to dopiero początek. Przed nami rozmowy dotyczące wyboru partnera biznesowego, z którym będziemy testowali nasze prototypy. Mamy również szansę na finansowe wsparcie prowadzonych prac badawczo – rozwojowych. O efektach naszej współpracy na pewno przeczytacie na blogu i w naszych mediach społecznościowych:

Projekt realizowany jest wspólnie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A.  w ramach programu S5-Akcelerator Technologii 5G finansowanego z Osi priorytetowej II: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, działanie II.1. Otoczenie biznesu, Poddziałanie II.1.2: Profesjonalizacja usług biznesowych.