Skip to main content
WDROŻENIE AGV W WHIRLPOOL COMPANY POLSKA SP. Z O.O.

Whirlpool Corporation istnieje na rynku od ponad wieku. Fabryka Whirlpool w Łodzi powstała w 2018 roku. Produkowane tu suszarki do ubrań trafiają głównie na rynek włoski, niemiecki, austriacki, szwajcarski i do krajów Beneluksu. Zakład ten jest jednym z najnowocześniejszych w regionie EMEA, zatrudnia ok. 500 osób i produkuje ponad 1 000 000 urządzeń rocznie.

Zakład Whirlpool w Łodzi zdecydował się na wdrożenie autonomicznych wózków widłowych w celu usprawnienia procesów transportu wewnętrznego pomiędzy obszarem produkcji a obszarem magazynowym.

Wyzwanie:

Zespół managerów Whirlpool szukał rozwiązania usprawniającego realizację w procesie transportu wewnętrznego. Postanowiono na realizację rozwiązania za pomocą technologii autonomicznych wózków widłowych. Wybrane rozwiązanie musiało spełniać nie tylko kryteria bezpieczeństwa, efektywności, a także wydajności. Przyszłe środowisko pracy pojazdów AGV było bardzo dynamiczne i zróżnicowane. Największym wyzwaniem była współpraca w przestrzeni o dużym natężeniu pieszego ruchu poprzecznego.
W założeniu należało znaleźć rozwiązanie dla transportu poziomego palet oraz paleto pojemników.

 

 

Rozwiązanie:

Inovatica AGV zaproponowała wdrożenie autonomicznych wózków widłowych w celu zautomatyzowania procesu dostawy palet z komponentami do magazynu wewnętrznego. Po analizie proponowanego rozwiązania Whirlpool wybrał Inovatica AGV, jako dostawcę autonomicznych wózków, które były dostosowane do specyficznych wymagań magazynu. Obie firmy mają siedzibę w Łodzi co w dużym stopniu ułatwiło obsługę zlecenia i wzajemną współpracę.

 

Proces wdrożenia:

 

  1. Analiza i planowanie: Inovatica AGV wspólnie z Whirlpool wykonała analizę obszarów produkcji i magazynu, które zostały wskazane do automatyzacji. Zaplanowano trasy, punkty logistyczne oraz parametry ruchu wózków (trasy dla AGV).
  2. Integracja infrastruktury: Na podstawie analizy zakresu zadań, Inovatica AGV zaprojektowała odpowiednie kasety przycisków do obsługi zleceń AGV przez operatorów, a także niezbędne czujniki wspomagające pracę pojazdów AGV. Wspólnie z Whirlpool dostosowano infrastrukturę magazynu i oznaczenia tras, po których porusza się AGV.
  3. Programowanie i testowanie: Autonomiczne wózki zostały zaprogramowane pod kątem wykonywania zadań, odpowiedniego reagowania na przeszkody i zachowywania bezpieczeństwa. Przeprowadzono liczne testy, aby dostosować algorytmy nawigacji i lokalizacji do specyfiki magazynu.
  4. Szkolenie personelu: Zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa, a także właściwą współpracę z nowymi maszynami przeszkolono pracowników produkcji, operatorów procesów oraz magazynu w zakresie bezpiecznego współdziałania z autonomicznymi wózkami i monitorowania ich działania.
  5. Pilotaż: Na wyznaczonym obszarze magazynu wprowadzono autonomiczne wózki w fazie pilotażu. Monitorowano wydajność, bezpieczeństwo i reakcje pracowników na nowe rozwiązanie.

 

Wyniki i podsumowanie:

W pierwszej fazie wdrożenia Whirlpool zdecydował się na wprowadzeni dodatkowych zasad poruszania się po zakładzie oraz przeorganizował dotychczasowy sposób ustawiania materiałów w obszarach pracy AGV. Wpłynęło to bardzo pozytywnie na wydajność pracy wdrażanych pojazdów. Po wdrożeniu autonomicznych wózków widłowych odnotowano szereg potencjalnych korzyści i zdecydowano się na kontynuację działań.

  • Poprawa efektywności:
    Proces przenoszenia i składowania towarów stał się znacznie bardziej efektywny, co przekłada się na optymalizację wewnętrznego łańcucha dostaw.

  • Poprawa jakości pracy operatorów manualnych:
    Wdrożenie AGV zwiększyło dbałość o porządek w magazynie i na produkcji tj. poprawne odkładanie palet na miejsca docelowe i zapewnienie przejezdności alejek, poprawność układania towarów, podstawianie palet do foliarki.

  • Redukcja błędów:
    Automatyzacja procesu przyczynia się do zmniejszenia ilości przypadkowych uszkodzeń przewożonych komponentów.

  • Niezbędne zmiany:
    Do pełnego sukcesu i możliwości wykorzystania wszystkich atutów automatyzacji transportu przy użyciu AGV, niezbędne jest wdrożenie zmian organizacyjnych w obszarze produkcji, tak aby w jak najmniejszym stopniu zakłócać proces realizowany przez autonomiczny wózek AGV

Wdrożenie AGV w zakładzie Whirlpool w Łodzi pokazało, że takie podejście wpływa na zwiększenia efektywności, poprawy bezpieczeństwa i jakości procesów wewnętrznych. Rozwiązanie to okazało się ważnym krokiem w procesie planowania optymalizacji pracy zakładu oraz umacniania konkurencyjnej przewagi na rynku producentów opakowań spożywczych.

 

<iframe allow=";" allowfullscreen frameborder="0" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/1_wJKP5534I?rel=0" style="position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%" width="640"></iframe>