Skip to main content
Wdrożenie dla Grupy Raben

Case study z wdrożenia AGV w Raben Logistics Polska

Wdrożenie AGV w Raben Logistics Polska

Wprowadzenie:

Raben Logistics Polska to jedna z największych firm logistycznych w Polsce. Posiada 30-lat doświadczenia oraz rozbudowaną sieć terminali. W Polsce są to 53 lokalizacje oferujące 520 000 mkw powierzchni magazynowej, które obsługuje 5000 pracowników i 4500 pojazdów. Firma świadczy usługi logistyki kontraktowej (m.in. magazynowanie, co-packing, co-manufacturing), krajowego i międzynarodowego transportu drogowego, transportu lotniczego i morskiego. Polska spółka jest częścią Raben Group z siedzibą w Holandii.

Grupa Raben zdecydowała się na wdrożenie autonomicznych wózków widłowych w celu poprawy efektywności i optymalizacji procesów w swoim centrum logistycznym, w Strykowie pod Łodzią.

Wyzwanie:

Przed wdrożeniem autonomicznych wózków widłowych, Grupa Raben szukała rozwiązania, które mogłoby usprawnić realizację w procesie transportu wewnętrznego. Zdecydowano się na automatyzację wybranych zadań za pomocą technologii autonomicznych wózków widłowych. Wybrane rozwiązanie musiało spełniać nie tylko kryteria efektywności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Duży ruch pieszych i pojazdów obsługiwanych przez operatorów tworzył bardzo dynamiczne i zróżnicowane środowisko pracy. Grupa Raben wskazała, że bezpieczeństwo pracowników w magazynie jest absolutnym priorytetem.

Rozwiązanie:

Inovatica AGV zaproponowała wdrożenie autonomicznych wózków widłowych w celu zautomatyzowania procesu przenoszenia i składowania towarów w magazynie. Po analizie potrzeb i opomiarowania procesu, Grupa Raben zdecydowała się na analizę przedwdrożeniową a następnie wskazała Inovatica AGV, jako dostawcę autonomicznych wózków, które były dostosowane do specyficznych wymagań magazynu. Zadanie to zostało zrealizowane wspólnie z firmą WDX S.A. partnerem Inovatica AGV.

Proces wdrożenia:

  1. Analiza i planowanie: Inovatica AGV wspólnie z Grupą Raben przeprowadziła dokładną analizę obszarów magazynu, które były odpowiednie do automatyzacji. Określono trasy, punkty załadunku i wyładunku oraz parametry ruchu wózków (trasy dla AGV).
  2. Integracja infrastruktury. Na podstawie analizy zakresu zadań, Inovatica AGV wspólnie z Grupą Raben dostosowała infrastrukturę magazynu, w tym oznaczenia tras, po których porusza się AGV, czujniki zajętości miejsc skąd podbierane są palety, zdalnych przycisków bezpieczeństwa.
  3. Programowanie i testowanie: Autonomiczne wózki zostały zaprogramowane pod kątem wykonywania zadań, odpowiedniego reagowania na przeszkody i zachowywania bezpieczeństwa. Przeprowadzono liczne testy, aby dostosować algorytmy nawigacji i lokalizacji do specyfiki magazynu.
  4. Szkolenie personelu: Pracownicy magazynu zostali przeszkoleni w zakresie bezpiecznego współdziałania z autonomicznymi wózkami i monitorowania ich działania.
  5. Pilotaż: Na wyznaczonym obszarze magazynu wprowadzono autonomiczne wózki w fazie pilotażu. Monitorowano wydajność, bezpieczeństwo i reakcje pracowników na nowe rozwiązanie.

Wdrożenie autonomicznych wózków widłowych w magazynie

Wyniki i podsumowanie:

Po wdrożeniu autonomicznych wózków widłowych Grupa Raben odnotowała znaczące korzyści i zdecydowała się na wdrożenie.

  • Poprawa efektywności:

Proces przenoszenia i składowania towarów stał się znacznie bardziej efektywny, co przekłada się na skrócenie czasu dostaw.

  • Poprawa jakości pracy operatorów manualnych:

Wdrożenie AGV zwiększyło dbałość o porządek w magazynie tj. poprawne odkładanie palet na miejsca docelowe i zapewnienie przejezdności alejek w magazynie, terminowe podstawianie palet do foliarki i odbieranie ich ze strefy buforowej.

  • Redukcja błędów:

Automatyzacja procesu minimalizuje ryzyko ludzkich błędów, co przekłada się na lepszą jakość obsługi klienta.

Wdrożenie AGV w Raben Logistics Polska przyczyniło się do zwiększenia efektywności, poprawy bezpieczeństwa i jakości obsługi klienta. Rozwiązanie to okazało się ważnym krokiem w procesie optymalizacji magazynu oraz pozyskiwania konkurencyjnej przewagi na rynku logistycznym.

Obejrzyj video i przekonaj się jak pojazdy autonomiczne automatyzują pracę w magazynie:

<iframe allow=";" allowfullscreen frameborder="0" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/3ufs1ugwUAw?rel=0" style="position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%" width="640"></iframe>

Wdrożenie zostało zrealizowane wspólnie z naszym partnerem WDX S.A.