Skip to main content
Rzeczpospolita o autonomicznych wózkach widłowych Inovatica AGV

Wózki AGV to doskonałe narzędzie do automatyzacji przemysłu, zwłaszcza w połączeniu z siecią 5G.

Rzeczpospolita Logo

Autonomiczne wózki widłowe w Rzeczpospolita

Dziennikarze Rzeczpospolitej przyjrzeli się bliżej potencjałowi autonomicznych wózków widłowych. Zaważają, że chociaż Inovatica AGV to niewielka łódzka firma to jej rozwiązania mogą mieć „ogromny wpływ na funkcjonowanie znacznie bardziej doświadczonych przedsiębiorstw. Opracowywane przez nią systemy napędzane zaawansowanymi technologiami i algorytmami otwierają drzwi futurystycznej przyszłości przemysłu. Rozwiązanie startupu sprawi, że specjalistyczne pojazdy w fabrykach i magazynach będą poruszać się bez operatora i komunikować między sobą.”

AGV/AMR to odpowiedź na brak pracowników

 Artykuł przyrównuje pomysły Inovatica AGV, do rozwiązań, które dotychczas znane były z filmów s.f. gdzie roboty potrafią się wzajemnie komunikować i wspólnie realizować zadania. Rzeczywiście wzajemna komunikacja wózków i zapewnienie im możliwości pracy w charakterze skoordynowanej floty to kolejny kamień milowy na mapie rozwoju firmy. Już teraz sprzęt i oprogramowanie instalowane do zwykłych wózków widłowych zmienia je w autonomicznych pracowników. Chociaż pracują one na razie niezależnie od siebie to rozwiązują wiele problemów branży magazynowo-logistycznej.

„Pomysł na biznes, za którym stoją Bogumił Zięba oraz Wojciech Młynarczyk, powstał po rozmowach z przedsiębiorcami, którzy zgłaszali liczne problemy z dotychczasowym procesem transportu wewnętrznego. Chodziło np. o brak wykwalifikowanych pracowników, stale rosnące wynagrodzenia oraz duże ryzyko wypadków, oznaczających uszczerbek na zdrowiu pracownika oraz zniszczenie towaru. Założyciele firmy wykorzystali swoje doświadczenia w tworzeniu systemów nawigacji wewnątrz budynków i postanowili opracować autonomiczny wózek widłowy jako rozwiązanie tych problemów. – opisuje redaktor Michał Duszczyk z Rzeczpospolita.

Źródeł przewagi konkurencyjnej jest kilka. Po pierwsze w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych konstrukcji, wózki Inovatica AGV nie wymagają żadnych dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. Wózek orientuję się w przestrzeni dzięki nawigacji laserowej i nie wymaga instalacji w podłodze taśm ferromagnetycznych czy odbłyśników na regałach. Dodatkowo możliwy jest tzw. retrofitting, który oznacza montaż osprzętu i oprogramowania do autonomicznej pracy na używanych wózkach. Co ważne wózki AGV zachowują możliwość obsługi manualnej więc w razie potrzeby pracownik magazynu, może je „przejąć” do wykonania niestandardowej operacji a następnie znów uruchomić tryb pracy autonomicznej.

Sieć 5G w praktyce

Z lektury artykułu dowiemy się również, że „autorskie algorytmy, które umożliwiają autonomiczną pracę oraz zbierające dane czujniki laserowe to tylko część tajemnicy przyszłego sukcesu łódzkiego startupu. Kluczem jest wykorzystanie – zapewniającej wyższą przepustowość i niższe opóźnienia – sieci 5G przy wykorzystaniu sprzętu Ericssona. Z firmą tą Inovatica współpracuje w ramach programu akceleracji S5 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.”

Cały artykuł jest dostępny online pod adresem:

https://cyfrowa.rp.pl/biznes/58549-lodzka-inovatica-zmieni-wozki-widlowe-w-roboty-pomoze-5g