Branża magazynowa podczas covid - 19
Pierwszy raport o branży magazynowej podczas pandemii COVID-19 przygotował ICAN Institute wspólnie z firmą WDX S.A. Badanie dobrze ilustruje zachodzące zmiany ponieważ przeprowadzono je w dwóch terminach: grudzień 2019 roku i czerwiec 2020 r.
Jeszcze przed pandemią nastroje w branży magazynowej były pozytywne wiele firm planowano powiększanie przestrzeni magazynowej prognozując stabilny wzrost zapotrzebowania. COVID-19 okazał się katalizatorem dla istniejących prognoz, a część procesów znacząco przyśpieszył.
70% |
Badanych planuje wymianę lub zakup wózków widłowych. |
48% |
Badanych uważa, że podczas najbliższych 5 lat największą szansę na zdobycie rynku mają autonomiczne wózki widłowe. |
83% |
Firm zamierza w ciągu najbliższych 3 lat automatyzować procesy. |
Tym, co napędza branże według autorów jest rosnący popyt krajowy w wielu branżach, ekspansja zagraniczna polskich firm i przede wszystkim gwałtowny wzrost sektora e-commerce. Aby sprostać wymaganiom rynku wielu operatorów magazynowych planowało budowę nowych powierzchni. Teraz jednak skłaniają się do inwestowania we wzrost efektywności w już posiadanych lokalizacjach. Mają w tym pomóc zakupy nowych wózków i regałów oraz wzrost automatyzacji.
Optymalizacje w procesie magazynowania
Etapy procesu magazynowania, w których wciąż jest duże pole do poprawy to zwłaszcza załadunek i rozładunek. O ile wzrosty w handlu online napędzają branże to są również źródłem wielu wyzwań. Wynikają one z ogromnego zróżnicowania przesyłanego asortymentu, który często posiada niestandardowe gabaryty i zróżnicowaną wagę, przez co procesy magazynowania muszą być stale weryfikowane i modyfikowane. To jeden z powodów, dla których w ciągu najbliższych 5 lat przedsiębiorcy wskazują, że skupią się na inwestycjach w:
- drony do skanowania towarów w magazynach wysokiego składowania ( 49% respondentów),
- transportery do pakowania towaru do samochodu (49%),
- układnice regałowe (48%),
- wózki autonomiczne (48%),
- systemy RFID do skanowania produktów (47%),
- systemy do analizy dużych zbiorów danych (47%)
Pełny raport do przejrzenia lub pobrania na LinkedIn.