Skip to main content
Raport o branży magazynowej podczas pandemii COVID-19

Pandemia znacząco przyśpieszyła procesy automatyzacji w magazynach.

Branża magazynowa podczas covid - 19

Pierwszy raport o branży magazynowej podczas pandemii COVID-19 przygotował ICAN Institute wspólnie z firmą WDX S.A. Badanie dobrze ilustruje zachodzące zmiany ponieważ przeprowadzono je w dwóch terminach: grudzień 2019 roku i czerwiec 2020 r.

Jeszcze przed pandemią nastroje w branży magazynowej były pozytywne wiele firm planowano powiększanie przestrzeni magazynowej prognozując stabilny wzrost zapotrzebowania. COVID-19 okazał się katalizatorem dla istniejących prognoz, a część procesów znacząco przyśpieszył.
 

70%

Badanych planuje wymianę lub zakup wózków widłowych.

48%

Badanych uważa, że podczas najbliższych 5 lat największą szansę na zdobycie rynku mają autonomiczne wózki widłowe.

83%

Firm zamierza w ciągu najbliższych 3 lat automatyzować procesy.

Tym, co napędza branże według autorów jest rosnący popyt krajowy w wielu branżach, ekspansja zagraniczna polskich firm i przede wszystkim gwałtowny wzrost sektora e-commerce. Aby sprostać wymaganiom rynku wielu operatorów magazynowych planowało budowę nowych powierzchni. Teraz jednak skłaniają się do inwestowania we wzrost efektywności w już posiadanych lokalizacjach. Mają w tym pomóc zakupy nowych wózków i regałów oraz wzrost automatyzacji.

Optymalizacje w procesie magazynowania

Etapy procesu magazynowania, w których wciąż jest duże pole do poprawy to zwłaszcza załadunek i rozładunek. O ile wzrosty w handlu online napędzają branże to są również źródłem wielu wyzwań. Wynikają one z ogromnego zróżnicowania przesyłanego asortymentu, który często posiada niestandardowe gabaryty i zróżnicowaną wagę, przez co procesy magazynowania muszą być stale weryfikowane i modyfikowane. To jeden z powodów, dla których w ciągu najbliższych 5 lat przedsiębiorcy wskazują, że skupią się na inwestycjach w:

  • drony do skanowania towarów w magazynach wysokiego składowania ( 49% respondentów),
  • transportery do pakowania towaru do samochodu (49%),
  • układnice regałowe (48%),
  • wózki autonomiczne (48%),
  • systemy RFID do skanowania produktów (47%),
  • systemy do analizy dużych zbiorów danych (47%)

Pełny raport do przejrzenia lub pobrania na LinkedIn.